Костна аугментация при дентални импланти

Осигуряване на подходяща структура на костта при поставяне на дентални импланти.

Методи на лечение

Преди извършване на процедурата наш имплантолог ще направи детайлен преглед на костта, служейки си с рентгенови снимки и СТ-скенери. Според плътността на костта, специалистът ще определи някое от следните състояния: 

  • Има достатъчно плътна кост - възможно е пристъпването към лечение с дентални импланти без необходимост от поставяне на ксенографтен материал (изкуствена кост).

  • Недостатъчно количество на костната структура - препоръчва се поставянето на изкуствена кост заедно с денталните импланти.

  • Прекалено слаба костна структура - необходима е костна аугментация с изкуствена кост, както и да се изчака оздравителен процес от 6 месеца преди пристъпване към имплантно лечение.

  • Недостатъчно пространство между синуса и горната челюст - възможна е костна аугментация със синус лифт чрез повдигане на синусната мембрана.

 ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ

  • Ако стените на алвеолата са достатъчно дебели след вадене на зъб, тя ще се запълни естествено с кост в рамките на 2 до 3 месеца. В противен случай наш специалист ще постави костен материал по време на ваденето на зъба, за да стимулира изпълването на празната алвеола с кост. Тази процедура ще поддържа широчината и обема на костта, от които ще имате нужда, за да се постави дентален имплант няколко месеца по-късно.  Възможно е наличието на недостатъчна кост за поставяне на имплантите, когато зъбът е бил изваден преди много години и алвеоларния гребен е прекалено тънък. В този случай изкуствената кост може да бъде поставена до тънката кост, за да заздравее в рамките на 6 до 9 месеца. 

  • Костната аугментация осигурява напълно стабилен дентален имплант, който се интегрира в костта, за да бъде достатъчно здрав за поддържането на корона. Необходимо е наличието на достатъчно плътна кост, която да осигури стабилност на импланта.

  • От изключителна важност е костта да бъде мин. 1 мм. около денталния имплант. Повече място е необходимо, когато имплантът е поставен до друг зъб или друг имплант (2 и 3 мм). Имплантът трябва да бъде изцяло заобиколен от кост, за да не нарани подлежащи анатомични структури (нерва на долната челюст или синуса на горната челюст). Ако не е налична кост с достатъчна височина и дебелина около импланта, е необходима костна аугментация. 

  • Заместването на загубен зъб възможно най-бързо намалява риска от загуба на кост. Ако не можете да си позволите поставянето на имплант веднага след ваденето на зъба, препоръчваме запълване на алвеолата с изкуствена кост, докато имплантът бъде поставен.

  • При интегриране на изкуствената кост в празната алвеола нашите специалисти поставят и мембрана с цел предпазване на костта. Впоследствие мембраната бива заместена от венеца. Нормално е пациентът да забележи мембраната в рамките на 3 до 5 дни след извършване на процедурата.

  • Костната аугментация се извършва с упойка, което прави процедурата напълно безболезнена. След интервенцията е възможна появата на лек оток като при повечето пациенти е напълно достатъчно поставянето на лед в областта на операцията за неговото премахване. Нашите специалисти биха могли да предпишат и болкоуспокояващи за пациента в случай, че съществува такава необходимост.

  • Би трябвало да се върнете към нормалното си състояние в рамките на 2 дена след провеждане на процедурата, въпреки че процеса по костната регенерация тъкмо е започнал - тялото ще продължи да изгражда нови костни клетки през следващите месеци.